EN

Konsultacja urologiczna

strona główna / Konsultacja urologiczna

Konsultacja urologiczna to istotne badanie dla każdego mężczyzny. Warto się na nią zdecydować nie tylko w razie odczuwania niepokojących objawów obejmujących układ moczowo-płciowy, lecz także w ramach profilaktyki. W tym celu należy udać się do odpowiedniego specjalisty – zapraszamy na konsultacje urologiczne z USG w Gdańsku.

Na czym polega i jak przebiega konsultacja urologiczna?

Konsultacja urologiczna jest zalecana wszystkim osobom odczuwającym niepokojące dolegliwości obejmujące układ moczowo-płciowy. Po przeprowadzeniu badań lekarz urolog jest w stanie rozpoznać m.in. choroby nerek, pęcherza moczowego, moczowodów, cewki moczowej, a także zewnętrznych narządów płciowych. Szybka diagnostyka pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, które przyniesie pożądane efekty w możliwie krótkim czasie

Konsultacja urologiczna z USG oferowana przez naszą klinikę w Gdańsku rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem na temat występujących dolegliwości, aktualnych chorób i przyjmowanych leków. Następnym krokiem jest wykonanie badania fizykalnego. Z reguły badanie fizykalne przeprowadza się w pozycji leżącej, jednak zdarza się, że pacjent może być poproszony o powstanie. W zależności od sytuacji konieczne może być zapisanie pacjenta na zabieg lub przeprowadzenie kolejnych badań i skonsultowanie ich wyników z lekarzem.

Komu polecamy konsultację urologiczną?

Na wizytę do urologa powinni zgłosić się przede wszystkim mężczyźni po 50. roku życia, którzy powinni przynajmniej raz w roku badać prostatę. Warto jednak przeprowadzać regularne badania również w młodszym wieku. Co więcej, konsultacja urologiczna jest niezbędna w przypadku objawów takich jak:

  • zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i obrzęk obejmujący okolice intymne,
  • obecność krwi lub ropy w moczu,
  • trudności w oddawaniu moczu (częste lub rzadkie oddawanie moczu),
  • zwiększona ilość oddawanego moczu,
  • ból towarzyszący oddawaniu moczu i pieczenie cewki moczowej,
  • uczucie ciągłego parcia na pęcherz,
  • dolegliwości bólowe obejmujące podbrzusze i okolice narządów moczowo-płciowych oraz dolną część pleców,
  • obrzęk kończyn dolnych,
  • zaburzenia erekcji.

Konsultacja urologiczna z USG

Konsultacja urologiczna umożliwia przeprowadzenie dokładnej diagnostyki pęcherza moczowego, moczowodów, a także nerek. Urolog może wykonać również ultrasonografię gruczołu krokowego. USG to obrazowe badanie, które pozwala na ocenę wewnętrznych struktur w organizmie. Jest to bezpieczna i bezbolesna procedura bez dodatkowego ryzyka dla pacjenta.

Jakie badania USG można wykonać w naszej klinice?

Kluczowym elementem konsultacji urologicznej jest rozmowa z pacjentem, jednak w diagnostyce wielu schorzeń niezbędne będzie także przeprowadzenie badania USG układu moczowego, które wykonujemy w naszej klinice. Podczas konsultacji lekarz może wykonać badanie ultrasonograficzne, aby ocenić stan nerek i pęcherza. Nasi pacjenci mogą wykonać u nas również USG gruczołu krokowego, który ma znacząco wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Badania tego typu są ponadto istotnym elementem profilaktyki nowotworów prostaty.

Jak przygotować się na wizytę urologiczną?

Konsultacja urologiczna w Gdańsku w naszej klinice obejmuje m.in. analizę ogólnego stanu zdrowia pacjenta w kontekście problemów z układem płciowym i moczowym. Z tego względu warto przygotować dokumentację medyczną. Szczególnie istotne będą badania krwi i moczu. Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować specjalistę o aktualnie przyjmowanych lekach. W związku z tym, że urolog może przeprowadzić badanie per rectum lub USG prostaty, należy zadbać o odpowiednią higienę. W niektórych przypadkach zaleca się, aby pacjent miał pełny pęcherz moczowy, gdyż umożliwia to wykonanie dokładniejszego badania.

Ceny konsultacji urologicznej w Gdańsku

Na ostateczny koszt wizyty u urologa wpływa wiele czynników – ceny w naszej klinice wynoszą zazwyczaj od 200 do 250 zł. Kwota ta jest uzależniona od tego, czy jest to konsultacja urologiczna z USG, czy bez tego badania. Więcej informacji można uzyskać od naszych specjalistów – zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia dodatkowych kwestii oraz umówienia wizyty.