Strona główna / Baza wiedzy / Zwężenie cewki moczowej — przyczyny, objawy, leczenie
Zwężenie cewki moczowej to stan, w którym następuje zmniejszenie średnicy cewki moczowej, co utrudnia odpływ moczu z pęcherza moczowego. Może to utrudniać opróżnianie pęcherza moczowego i powodować przykre dolegliwości, a w cięższych przypadkach prowadzić do poważnych powikłań.
Zwężenie cewki moczowej może być spowodowane przez różne czynniki, m.in.:
U części pacjentów nie udaje się ustalić przyczyny powstania zwężenia.
Obecność zwężenia cewki moczowej może być przyczyną różnych objawów, takich jak:
Nieleczone zwężenie cewki moczowej może być przyczyną poważnych komplikacji i prowadzić do trwałego uszkodzenia pęcherza moczowego i osłabienia jego funkcji.
Nieleczone zwężenie cewki moczowej może być przyczyną nawracających infekcji lub innych poważnych następstw zdrowotnych. Z tego powodu każdy pacjent z podejrzeniem zwężenia powinien udać się na konsultację do urologa, który na podstawie wywiadu, badania przepływu moczu (uroflowmetria) i specjalistycznych badań obrazowych (USG cewki moczowej, uretrografia) może potwierdzić rozpoznanie i ustalić właściwą metodę leczenia.
Podstawową metodą leczenia zwężeń jest operacja plastyki cewki moczowej — otwarta operacja chirurgiczna, w czasie której zwężony odcinek cewki jest usuwany lub trwale poszerzana jest cewka moczowa, najczęściej z użyciem przeszczepu (fragmentu błony śluzowej z jamy ustnej pacjenta). W niektórych przypadkach mniej zaawansowanych zwężeń możliwe jest wykonanie uretrotomii optycznej. Uretrotomia (UIO) jest to mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, w czasie którego urolog przy pomocy endoskopowego narzędzia dokonuje rozcięcia i przez to poszerzenia cewki moczowej. Zabieg uretrotomii może być wykonany endoskopem, wyposażonym w ostrze (uretrotomem) lub przy pomocy lasera. Skuteczność obu metod uretrotomii jest porównywalna.
Zaletą uretrotomii jest jej stosunkowo mała inwazyjność oraz krótszy okres rekonwalescencji. Niestety do zabiegu uretrotomii kwalifikuje się tylko niewielki odsetek przypadków zwężeń cewki, a jej skuteczność nie jest tak wysoka jak w przypadku plastyki cewki moczowej.
Najistotniejszym elementem przygotowania do operacji jest dokładna diagnostyka zwężenia przeprowadzona przez doświadczonego urologa, która odpowie na pytanie, jak długie jest zwężenie, którego odcinka cewki moczowej dotyczy i w jakim stopniu zamyka ono światło cewki. Te informacje pozwalają zaplanować operację i ocenić szansę na uzyskanie trwałego wyleczenia.
Podstawowym badaniem diagnostycznym, które może dostarczyć niezbędnych informacji nt. stanu cewki moczowej, jest uretrografia. Jest to badanie radiologiczne, polegające na podaniu do cewki moczowej środka kontrastowego i wykonaniu serii zdjęć RTG. Badaniami alternatywnymi lub dodatkowymi mogą być:
Po operacji zwężenia cewki moczowej konieczne jest pozostawienie cewnika w pęcherzu. O czasie jego utrzymywania decyduje lekarz, w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Zwykle jest to okres od jednego do 3 tygodni po operacji. W tym czasie należy również ograniczyć aktywność fizyczną.
Koszt plastyki cewki moczowej uzależniony jest od tego, jak bardzo skomplikowane jest zwężenie i czy leczenie może zostać zakończone w trakcie jednego zabiegu, czy wymaga ono kilku etapów. Istotne, by leczenie prowadzone było przez doświadczonego urologa specjalizującego się w operacjach zwężeń cewki moczowej.
Zwężenie cewki moczowej to stan, który znacząco utrudnia codzienne życie i nieleczony grozi poważnymi powikłaniami. Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą sugerować ten problem, skonsultuj się z lekarzem urologiem. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie dają dużą szansę na trwały powrót do zdrowia.