Strona główna / Baza wiedzy / Stulejka: przyczyny, objawy i leczenie
Stulejka to stan, w którym napletek prącia nie może zostać odciągnięty (cofnięty) pod żołądź prącia. Zwężenie napletka może występować naturalnie u małych chłopców i zwykle ustępuje z czasem, ale u dorosłych może powodować dyskomfort i wymagać pomocy lekarskiej.
Stulejka może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym:
Objawy stulejki mogą się różnić, ale typowe objawy obejmują:
Podstawową metodą leczenia stulejki u osób dorosłych jest zabieg operacyjny. Polega on na chirurgicznym poszerzeniu napletka (plastyka napletka) lub jego usunięciu (obrzezanie).
Oba zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. W mniej nasilonych zmianach, w szczególności w przypadku stulejki wrodzonej, możliwy jest zabieg plastyki napletka (preputioplastyka). Polega on na wykonaniu małych nacięć na napletku w celu jego rozluźnienia. Dobrze wykonana plastyka napletka usuwa problem zwężenia, jednocześnie pozwalając na zachowanie napletka.
Jeśli stulejka jest bardzo wąska, lub jeśli jej przyczyną jest zbliznowacenie napletka po przebytym zapaleniu, konieczne może być częściowe lub całkowite usunięcie napletka, czyli obrzezanie. Rana po operacji napletka zamykana jest szwami, które usuwa się po 7-14 dniach lub pozostawia do wchłonięcia.
Zabieg rozpoczyna się od podania leku miejscowo znieczulającego igłą pod skórę prącia. Może się to wiązać z chwilowym dyskomfortem, ale dzięki prawidłowemu znieczuleniu sam zabieg operacyjny jest bezbolesny.
Zabieg operacyjny jest wskazany u każdego pacjenta, u którego stulejka jest powodem nasilonych dolegliwości (utrudnione oddawanie moczu, nawracające zapalenia napletka i żołędzi, infekcje układu moczowego, dolegliwości związane z aktywnością seksualną), jeśli stan miejscowy nie pozwala na zastosowanie leczenia zachowawczego lub jest ono nieskuteczne. Usunięcie napletka jest też konieczne w każdym przypadku podejrzenia zmian nowotworowych.
Rana po zabiegu goi się szybko i zwykle nie daje dużych dolegliwości. W zależności od rodzaju zastosowanych nici, szwy chirurgiczne usuwa się zwykle po 7-14 dniach od zabiegu, w trakcie wizyty kontrolnej. Przez pierwsze 4-6 tygodni po zabiegu należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego i aktywności seksualnej.
Powinieneś zgłosić się do lekarza, jeśli obserwujesz u siebie:
Chociaż nie można zapobiec stulejce wrodzonej, niektóre środki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju stulejki nabytej:
Stulejka to stan, który można opanować i dostępne są różne opcje leczenia. Jeśli podejrzewasz, że masz stulejkę lub doświadczasz jakichkolwiek powiązanych objawów, skonsultuj się z urologiem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i odpowiedniego planu leczenia. Wczesna interwencja w postaci plastyki napletka lub jego usunięcia pomaga zapobiegać powikłaniom i może poprawić jakość życia.