EN

Diagnostyka i badania urologiczne

strona główna / Diagnostyka i badania urologiczne

Diagnostyka i badania urologiczne pozwalają na zdiagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia u pacjentów cierpiących na schorzenia układu moczowo-płciowego. Po wykonaniu odpowiednich badań możliwe jest rozpoznanie oraz leczenie chorób nerek, pęcherza, jądra czy prostaty.


Jakie badania USG oferujemy?

USG to nieinwazyjne i bezpieczne badanie, które nie emituje szkodliwego promieniowania, dzięki czemu może być wykonane u pacjentów w każdym wieku. W ramach konsultacji urologicznej, w zależności od potrzeb, lekarz wykonuje dodatkowo badanie odpowiedniego układu:

  • USG układu moczowego – pozwala na ocenę nerek, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, a pośrednio również moczowodów. Jest to istotne badanie w profilaktyczne oraz w przypadku występowania dolegliwości ze strony układu moczowego.
  • USG jąder i moszny – badanie wykonywane profilaktycznie lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w zakresie jąder, najądrzy, powrózka nasiennego lub moszny. Pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie m.in. obecności guza jądra, torbieli najądrza, wodniaka jądra czy żylaków powrózka nasiennego.
  • USG prostaty (lub USG gruczołu krokowego) – nieinwazyjne badanie umożliwiające ocenę wielkości gruczołu krokowego, która ma kluczowe znaczenie w leczeniu zaburzeń oddawania moczu spowodowanych łagodnym rozrostem stercza. Jest to również ważne badanie w przypadku podejrzenia raka gruczołu krokowego.