EN

Badanie USG prostaty

strona główna / Badanie USG prostaty

Gdzie wykonać USG prostaty? Najlepiej w specjalistycznej klinice urologicznej. Badania tego typu są w pełni bezpieczne dla pacjenta, a ich przeprowadzenie jest bardzo pomocne w wykrywaniu nieprawidłowości gruczołu krokowego.

Czym jest badanie prostaty i na czym polega?

USG prostaty określane jest również jako USG gruczołu krokowego. W trakcie wykonywania badania specjalista dokonuje analizy miąższu prostaty, a także mierzy objętość gruczołu. Na podstawie uzyskanych obrazów lekarz może ocenić nie tylko stan gruczołu krokowego, lecz także pęcherza moczowego wraz z ewentualnym wykryciem zalegania moczu.

Jakie są wskazania do USG prostaty?

USG prostaty jest zalecane przez urologa u pacjentów, u których wystąpią przede wszystkim poniższe objawy i sytuacje:

  • dolegliwości bólowe podbrzusza,
  • nieprawidłowości rozpoznane podczas badania per rectum,
  • trudności z oddawaniem moczu,
  • częstomocz,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • podejrzenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub jego zapalenia,
  • nieprawidłowe wyniki badania PSA (swoistego antygenu sterczowego).

Jak przebiega badanie USG prostaty?

Badanie USG przeprowadza się u pacjenta w pozycji leżącej po wcześniejszym nałożeniu żelu na skórę brzucha. Dzięki specjalnej głowicy urządzenia wykorzystującego ultradźwięki specjalista widzi na monitorze obraz narządów, co pozwala na analizę ich budowy i stanu. Urządzenie umożliwia także wykonanie pomiarów ich wielkości. Cała procedura trwa kilka minut, a opis badania można otrzymać od razu po wykonaniu badania.

W badaniu prostaty wykorzystuje się również USG transrektalne, określane jako TRUS. Urządzenie to wyposażone jest w specjalną głowicę o odpowiednim profilu i umożliwia wykonanie badania przezodbytniczego, co przekłada się na możliwość uzyskania dokładniejszego obrazu prostaty. Jest to opcja wykorzystywana szczególnie u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie występowania nowotworu.

Ponieważ rak gruczołu krokowego jest najczęstszym męskim nowotworem złośliwym, kluczowym elementem profilaktyki nowotworowej u mężczyzn jest właśnie badanie prostaty. Gdańsk jest miastem, w którym znajduje się nasza klinika oferująca takie badania.

Co może wykazać USG prostaty?

USG prostaty pozwala na wykrycie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, który w wielu przypadkach jest odpowiedzialny za występowanie zaburzeń w oddawaniu moczu. Nawet niewielkie powiększenie prostaty może przyczynić się do znacznego obniżenia jakości życia. Podczas badania lekarz może rozpoznać również zapalenie w tym obszarze, które objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi krocza i podbrzusza, a u niektórych pacjentów również pleców.

Badanie USG bywa również pomocne w diagnostyce raka. gruczołu krokowego. W związku z tym przynajmniej raz w roku warto wykonać USG prostaty.

Kto powinien wykonać badanie USG prostaty?

USG prostaty jest badaniem zalecanym w szczególności u mężczyzn, u których występuje problem z oddawaniem moczu. Jest ono niezwykle ważne dla pacjentów po 45. roku życia. W niektórych przypadkach Warto jednak wykonać je wcześniej.

Jak przygotować się do badania USG prostaty w U Clinic w Gdańsku?

Na wizytę, podczas której ma być wykonany badanie USG prostaty, pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań. W celu przeprowadzenia prawidłowego USG pacjent powinien mieć umiarkowanie wypełniony pęcherz (lekkie uczucie parcia na mocz). W związku z tym około półtorej godziny wcześniej konieczne jest wypicie 1 do 1,5 l niegazowanej wody. W tym czasie nie należy oddawać moczu.