EN

Badanie USG układu moczowego

strona główna / Badanie USG układu moczowego

USG układu moczowego to jedno z badań, które można przeprowadzić w naszej klinice w Gdańsku. Dzięki tej usłudze możliwe jest zdiagnozowanie dolegliwości pęcherza moczowego, moczowodów, nerek oraz gruczołu krokowego. To zalecane rozwiązanie w razie jakichkolwiek niepokojących objawów podczas oddawania moczu lub nieprawidłowych wyników innych badań moczu.

Czym jest badanie układu moczowego i na czym polega?

USG układu moczowego to badanie obrazowe, które umożliwia dokonanie oceny wewnętrznych struktur w tym obszarze. Ultrasonografia, w przeciwieństwie do RTG, nie emituje szkodliwego promieniowania – dzięki temu jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie dla pacjenta. USG układu moczowego pozwala na rozpoznanie patologicznych zmian w tkankach miękkich i obserwowanie ich w czasie rzeczywistym na monitorze urządzenia. Emitowany obraz można oglądać w wielu płaszczyznach, a przekroje uzyskane podczas badania mogą być zapisane lub wydrukowane i dołączone do opisu USG układu moczowego. Gdańsk to miasto, w którym można skorzystać z usług naszej kliniki – gwarantujemy profesjonalną obsługę i sprawne przeprowadzenie badań.

Jakie są wskazania do USG układu moczowego?

USG układu moczowego jest wykonywane przede wszystkim w razie problemów z oddawaniem moczu. Lekarz może zalecić przeprowadzenie USG, gdy wystąpią poniższe objawy:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • byt częste oddawanie moczu,
  • obecność krwi w moczu (krwiomocz),
  • dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej,
  • ból podbrzusza,
  • ból towarzyszący oddawaniu moczu,
  • obecność guza wyczuwalnego w jamie brzusznej,
  • inne choroby pęcherza moczowego i nerek,
  • kamica nerkowa lub kamica pęcherza,
  • białkomocz.

Jakie jeszcze mogą być wskazania do wykonania USG układu moczowego? Gdańsk to miasto, w którym można dodatkowo wykonać m.in. diagnostykę prostaty. Badanie USG pozwala ocenić wielkość gruczołu krokowego i jego zmiany chorobowe. Takie badanie jest szczególnie zalecane w przypadku mężczyzn po 45. roku życia, jednak w niektórych sytuacjach warto zdecydować się na nie również w młodszym wieku.

Jak przebiega badanie USG układu moczowego?

Badanie USG dzieli się na dwa etapy. Podczas pierwszego z nich pacjent ma pełny pęcherz, a podczas drugiego – opróżniony. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy mocz był oddany w całości. W celu wykonania badania pacjent jest proszony o odsłonięcie badanego obszaru, który następnie jest pokrywany specjalnym żelem ułatwiającym przenikanie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy po skórze. Obraz USG jest wyświetlany w czasie rzeczywistym na ekranie urządzenia. W trakcie badania pacjent zazwyczaj leży na plecach oraz na prawym i lewym boku – niekiedy lekarz może zalecić również położenie się na brzuchu. Opis badania jest wydawany od razu podczas wizyty w gabinecie.

Jak przygotować się do USG układu moczowego?

W większości przypadków pacjent, u którego ma być wykonane badanie USG, nie musi się specjalnie przygotowywać. Wyróżnia się jednak kilka zaleceń, które dotyczą wszystkich badań obejmujących układ moczowy. Dzień przed wizytą pacjent powinien spożywać jedynie lekkostrawne produkty i unikać napojów gazowanych, by zminimalizować ryzyko wzdęć utrudniających przeprowadzenie badania. Na około godzinę przed USG należy wypić ok. 1,5 litra wody niegazowanej i nie korzystać z toalety, ponieważ pęcherz w pierwszym etapie badania powinien być wypełniony. Wskazane jest, ale pacjent odczuwał parcie na mocz. Dzięki temu specjalista ma możliwość dokonania dokładnej oceny kształtu pęcherza. ​

Co może wykazać badanie USG układu moczowego?

Badanie USG układu moczowego to skuteczny sposób, aby precyzyjnie ocenić jego elementy, takie jak nerki, pęcherz i moczowody, a także gruczoł krokowy. Ultrasonografia jest kluczowa w diagnostyce i leczeniu chorób układu moczowego. Dzięki USG lekarz ma możliwość zdiagnozowania kamicy nerkowej, zmian ogniskowych (np. guzów i torbieli), wodonercza, powiększenia gruczołu krokowego oraz guzów lub kamicy pęcherza moczowego. Podczas drugiego etapu badania, po opróżnieniu pęcherza, lekarz może stwierdzić u pacjenta również zastój moczu.

Przeciwwskazania do badania USG układu moczowego

USG układu moczowego jest bezpiecznym badaniem, przy którym nie wyróżnia się żadnych przeciwwskazań uniemożliwiających jego wykonanie. Ultrasonografia może być przeprowadzana wielokrotnie, niezależnie od wieku.